Karkonosze i Dolina Bobru z góry

Opublikowano 01-07-2018 by naczelny

Planete+ promuje polskie regiony na wakacje – Karkonosze i Dolina Bobru

 

Przemierzamy te same drogi od lat. Znamy każdą ulicę, ścieżkę, skrót, każdy kamyk i granice płotu sąsiada. Nie ma tam już niczego zaskakującego. Czyżby? A jak nasze miejsce na ziemi wyglądałoby z góry? Drugi sezon Polski z góry to kolejne 12 lokacji naszego kraju, pokazane z lotu ptaka – w tym także perły Dolnego Śląska. Takie spojrzenie zmienia perspektywę! Premiera w każdy poniedziałek o godz. 18:30.

 

„Polska z góry” to drugi sezon dwunastoodcinkowego serialu dokumentalnego, który zabiera widzów w podróż po najpiękniejszych miejscach kraju nad Wisłą i pozwala podziwiać bogactwo jego natury oraz kultury sfilmowane z nowej perspektywy. Na trasie twórców znalazło się 12 nowych, malowniczych lokacji z różnych regionów Polski. Lokacją sfilmowaną w pierwszym odcinku są Karkonosze – w trzecim pojawia się za to Dolina Bobru (premiera 2 lipca).

 

Opowieść o Górach Olbrzymów – Karkonosze z nowej perspektywy

 

Już przed naszą erą odkryli je Celtowie, pozyskując z tutejszych kopalń kruszce i minerały. Najciekawszy zabytek tego regionu, jest jednak nieco młodszy. Pochodzący z Norwegii kościół przysłupowy, zwany też Świątynią Wang, trafił do Karpacza dopiero w XIX stuleciu. Biorąc pod uwagę jego niecodzienne pochodzenie, wygląda i legendę, można uznać go za naprawdę nietypowe zjawisko. Zbudowany bez użycia gwoździ, pokryty runami i głowami smoków, poza Skandynawią, nie ma odpowiednika w całej Europie.

 

Krajobrazy Doliny Bobru – od Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego

Zaczynający się tuż za Jelenią Górą, przełomowy bieg Bobru, schowany jest w głębokim korycie, między trzema przenikającymi się ciągami gór i wysoczyzn. Górski charakter rzeki, w połączeniu z częstymi w rejonie załamaniami pogody, przez stulecia stanowił stałe zagrożenia powodziowe dla okolicznych mieszkańców. Dopiero na początku XX wieku, świeżo wybudowane systemy zapór i obiektów inżynieryjnych, dały bezpieczeństwo okolicy, równocześnie wzbogacając krajobrazy jednej z ciekawszych – i mniej znanych – polskich rzek.

Co jeszcze pokaże program? Zabytki słynnej Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, dolnośląski Lwów i piaskowe ostańce, łudząco podobne do form Gór Stołowych. Odcinek opowie także historię 1200 koreańskich  sierot wychowywanych przez 6 lat w renesansowym zamku w Płakowicach.

 

 

Oryginalna seria „Polska z góry” w Planete+ to pierwszy serial w polskiej telewizji, który pokazuje nasz kraj sfilmowany z lotu ptaka. Ten program to nie tylko dająca przyjemne wytchnienie, relaksująca rozrywka, ale też inspiracja do spojrzenia na swoją okolicę z nowej perspektywy. Wystarczy zasiąść w fotelu, by dokonać inspirujących odkryć o swojej okolicy!

 

Premierowy odcinek z przelotem nad Doliną Bobru już 2 lipca o godzinie 18:30.
kino helios jelenia góra
SCHRONISKO ODRODZENIE jelenia gora
termy jelenia goraWspierają nasze działania:

JCK
Polecamy: TAM szkolenia bhp Bacówki Karpacz Pizza Jelenia Góra Serwis Skrzyń Biegów Domki Przesieka biuro rachunkowe jelenia gora Fotografia ślubna Jelenia Góra

Archiwa