Policja w Jeleniej Górze ponownie apeluje o ostrożność w związku z oszustwami telefonicznymi, które dotykają szczególnie osoby starsze. 96-letnia mieszkanka miasta padła ofiarą przestępców, którzy wmówili jej, że bierze udział w akcji policyjnej, co skutkowało przekazaniem im ponad 116 tysięcy złotych.
Incydent miał miejsce 3 czerwca w godzinach popołudniowych. Na telefon stacjonarny seniorki zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta. Informował, że jej córka spowodowała wypadek i aby uniknąć kary, musi zapłacić określoną kwotę pieniędzy. Aby wzmocnić swoje kłamstwo, zaproponował, by zadzwoniła na numer 997 lub 112, jednak połączenie nie zostało przerwane, a seniorka wciąż rozmawiała z oszustem.
Fałszywy funkcjonariusz nakazał 96-latce spakować wszystkie oszczędności oraz kosztowności, tłumacząc, że policja musi je „zabezpieczyć” do czasu zakończenia akcji. Seniorka posłuchała polecenia i przygotowała gotówkę w reklamówce. Oszust utrzymywał ją w przekonaniu, że bierze udział w tajnej operacji i nie może nikomu o tym mówić. Po pewnym czasie do jej mieszkania przyszedł człowiek, który odebrał torbę z pieniędzmi.
Dopiero po zakończeniu rozmowy 96-latka zdała sobie sprawę, że mogła paść ofiarą przestępstwa. Skontaktowała się z numerem alarmowym 112 i potwierdziła, że nie było żadnej akcji policyjnej.
Policja prowadzi działania mające na celu ustalenie i zatrzymanie sprawców. Apelujemy do mieszkańców, zwłaszcza osób starszych oraz ich rodzin, o zachowanie szczególnej ostrożności. Oszuści podszywają się pod policjantów, prokuratorów czy funkcjonariuszy innych służb, aby zdobyć zaufanie ofiar i wywołać poczucie zagrożenia.
Przypominamy, że:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy ani kosztowności podczas prowadzonych działań.
- Funkcjonariusze nie odbierają gotówki od obywateli w celu jej „zabezpieczenia”.
- W przypadku podejrzanego telefonu należy natychmiast rozłączyć się i samodzielnie skontaktować z numerem alarmowym 112 lub najbliższą jednostką Policji.
- Nie należy działać pod presją czasu ani ujawniać obcym informacji o swoich oszczędnościach.
Apelujemy również do rodzin seniorów o regularne rozmowy na temat zagrożeń związanych z oszustwami telefonicznymi, ponieważ świadomość metod stosowanych przez przestępców może pomóc w ochronie osób starszych przed utratą dorobku życia.

